Autorist Loe Gitat Telli V.I.P.


Lühidalt autorist


Sri Srimad A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada ilmus siia maailma 1896. aastal Calcuttas, Indias. Selles samas linnas leidis 1922. aastal ka aset tema esimene kohtumine oma vaimse õpetaja, Srila Bhaktisiddhanta Sarasvati Gosvamiga. Bhaktisiddhanta Sarasvatile, oma aja ühele väljapaistvamatest teadlastest religiooni alal, kes oli asutanud kuuskümmend neli Gaudiya Mathi (vedalikku instituuti), meeldis haritud noormees ja ta veenis viimast pühendama oma elu vedalike tarkuste õpetamisele. Srila Prabhupada saigi tema järgijaks ning üksteist aastat hiljem pühitses Srila Bhaktisiddhanta Sarasvati Thakura teda ametlikult oma õpilaseks.

    Nende esimesel kohtumisel palus Srila Bhaktisiddhanta Sarasvati Thakura Srila Prabhupadat levitada vedalikke õpetusi inglise keeles. Järgnevatel aastatel osales Srila Prabhupada Gaudiya Mathi töös, kirjutas kommentaari "Bhagavad-gitale" ja alustas 1944. aastal ingliskeelse ajakirja Back to Godhead ("Tagasi Jumala juurde") välja andmist, mis ilmus kaks korda nädalas. Tänapäeval jätkavad tema õpilased ajakirja välja andmist rohkem kui kolmekümnes maailma eri keeles.
    1947. aastal omistas Gaudiya Vaisnavate Ühing Srila Prabhupadale tiitli "Bhaktivedanta", tunnustades sedasi tema teadmisi filosoofias ja pühendumust Jumalale. 1950. aastal, viiekümne nelja aasta vanuselt loobus Srila Prabhupada perekonnaelust ja võttis vastu vanaprastha staatuse, et pühendada kogu oma aeg uurimustööle ja raamatute kirjutamisele. Ta siirdus pühasse Vrndavana linna, kus elas väga tagasihoidlikes tingimustes kuulsas keskaegses Radha-Damodara templis. Järgnevate aastate jooksul pühendas ta end täielikult uurimustööle ja kirjanduslikule tegevusele. 1959. aastal võttis Srila Prabhupada vastu loobumuslikult elava sannyasi staatuse. Sealsamas, Radha-Damodara templis, alustas ta ka tööd oma suurteose — "Srimad-Bhagavatami" ("Bhagavata-Purana") paljuköitelise ja kommentaaridega varustatud tõlke kallal. "Srimad-Bhagavatam" koosneb kaheksateistkümnest tuhandest värsist. Samas kirjutas Srila Prabhupada väikesemahulise raamatu "Lihtne reis teistele planeetidele".
    1965. aastal, pärast "Srimad-Bhagavatami" esimese kolme köite ilmumist, sõitis Srila Prabhupada Ameerika Ühendriikidesse, et viia ellu oma vaimse õpetaja poolt määratud missioon. Mõne aasta jooksul andis ta välja üle kuuekümne köite tõlkeid, kommentaare ja ülevaatlikke artikleid India filosoofilise ja religioosse kirjanduse klassika hulka kuuluvatest teostest.
    Kui Srila Prabhupada jõudis 1965. aastal prahilaeval New Yorki, ei omanud ta praktiliselt mitte mingisuguseid elatusvahendeid. Alles pärast aastapikkust võitlust paljude raskustega asutas ta 1966. aasta juulis Rahvusvahelise Krsna Teadvuse Ühingu (ISKCON). Kui Srila Prabhupada 14. novembril 1977. aastal siit maailmast lahkus, oli tema poolt juhitud ühing kasvanud ülemaailmseks konföderatsiooniks, mis koosnes rohkem kui sajast asramast, koolist, templist, instituudist ja põllumajanduskommuunist.
    1968. aastal asutas Srila Prabhupada USA West Virginia osariigis esimese eksperimentaalse vedaliku põllumajanduskommuuni. Innustatuna edust, lõid tema õpilased hiljem mitmeid samalaadseid kommuune USA-s ja mujalgi.
    1972. aastal rajas Srila Prabhupada Läände esimese vedaliku alg- ja keskharidussüsteemi, asutades Dallases (USA) gurukula kooli. Sellest ajast alates on tema õpilased oma õpetaja juhenduse kohaselt organiseerinud koole kogu maailma lastele — kaks tähtsamat ISKCONi haridussüsteemi keskust asuvad praegu Vrndavanas ja Mayapuris (India).
    Srila Prabhupada andis idee ka mitme rahvusvahelise kultuurikeskuse ehitamiseks Indias. Ümber Sridhama Mayapuri keskuse Bengalimaa lääneosas on plaanis üles ehitada vaimne linn; selle hiigelprojekti elluviimine võtab aega üle kümne aasta. Vrndavanas on ehitatud suursugune Krsna-Balarama tempel ja hotell kogu maailmast kokkusõitvate külastajate jaoks. Suured ISKCONi kultuuri- ja hariduskeskused asuvad Bombays ja paljudes teistes India suuremates linnades.
    Siiski on Srila Prabhupada kõige tähtsam panus tema raamatud. Pälvinud esitatu autoriteetsuse, sügavuse ja mõtteselguse tõttu õpetlastelt kõrge hinnangu, kasutatakse neid raamatuid paljudes ülikoolides autoriteetsete õpikutena. Srila Prabhupada teoseid on tõlgitud rohkem kui seitsmekümnesse maailma eri keelde. "Bhaktivedanta Book Trust" (kirjastus, mille ta rajas 1972. aastal oma teoste kirjastamiseks) on saanud suurimaks kirjastuseks maailmas, mis avaldab India filosoofilist ja religioosset kirjandust.
    Vaatamata oma aukartustäratavale eale reisis Srila Prabhupada kaheteistkümne aasta jooksul neljateistkümnel korral ümber maailma, pidades loenguid kuuel kontinendil. Vaatamata äärmisele hõivatusele ei katkestanud Srila Prabhupada hetkekski oma kirjanduslikku tegevust. Tema teosed kujutavad endast tõelist vedaliku filosoofia, religiooni, kirjanduse ja kultuuri entsüklopeediat.

Järgnevalt sellest, mida mõned õpetlased on öelnud Srila Prabhupada raamatute kohta...


"Selles ilusas tõlkes on Srila Prabhupada tabanud Gita sügavat pühendumuslikku vaimu ning varustanud teksti üksikasjalike kommentaaridega India ühe olulisema ja mõjukama pühaku Sri Krishna Chaitanya läbinisti autoriteetset traditsiooni järgides."

Dr. J. Stillson Judah
Religioonide ajaloo emeriitprofessor ja
Berkeley Library Graduate Theological Unioni direktor



"Bhagavad-gita nii nagu see on on sügavalt tunnetatav, võimsalt tajutav ja imeliselt selgitatud teos... Ma pole kunagi näinud ühtegi Gita väljaannet, mis omaks sedavõrd tähelepanuväärset kõla ja stiili. See on kahtlematult terviklik teos... See teos omandab olulise koha kaasaja inimese intellektuaalses ja eetilises elus väga pikaks ajaks."

Dr. S. Shukla
Professori abi keeleteaduse alal,
Georgetown University



"See Gita lõplik väljaanne on tänu oma laialdastele kommentaaridele iidse Vedaliku tarkuse, luule, poliitika ja ajaloo varamu. See peaks olema kasulik õpik tudengitele ning teatmeteos religioonile spetsialiseerunud teadlastele, samuti aga sobiv teos üldiseks sissejuhatuseks Vedalikku kultuuri ning seda mitte üksnes õpetlase vaatepunktist, vaid eluaegset praktikat omava isiku vaatepunktist. See on pühendumus, mille Srila Prabhupada on värsside arutluses tabanud ning mida teised kommentaatorid pole suutnud avaldada. Sel põhjusel on Bhagavad-gita nii nagu see on möödapääsmatult oluline teos India religioosse traditsiooni mõistmiseks."

Dr. David Herron
Religiooni teaduskond,
Manhattan College



Ülaltoodu on ainult väike valimik sadadest soosivatest hinnangutest, mida kogu maailma õpetlased on BBT raamatutele andnud.



Algusesse Autorist Loe Gitat Telli V.I.P.

© The Bhaktivedanta Book Trust